o enzýmoch

 

Enzýmy sú zložité látky bielkovinovej povahy. V tele vznikajú z aminokyselín, organizmus ich získava trávením bielkovín obsiahnutých v potrave. Enzýmy slúžia ako biokatalyzátory nášho tela – urýchľujú a riadia všetky biochemické deje v organizme. Sú dôležité pre prirodzené obnovovanie organizmu.

Jednotlivé enzýmy obsiahnuté vo Fytozyme:

Serrapeptáza je známa tiež ako Serratia Peptidáza, je proteolytický enzým izolovaný z nepatogénnej enterobaktérie Serratia E15. Je to enzým, ktorý má fibrinolytické, protizápalové a protiopuchové vlastnosti – zabraňuje opuchom a zadržovaniu tekutín. Je vhodnou alternatívou protizápalových liečiv tradične používaných pri liečbe reumatickej artritídy a osteoartritídy. Ďalej je vhodný pri liečbe chronickej sinusitídy, fibrocystickej mastopatie a pooperačných zápalov. Okrem znižovania zápalovej reakcie je ďalšou významnou vlastnosťou tlmenie bolesti vďaka jej schopnosti blokovať uvoľňovanie aminov vyvolávajúcich bolesť v zapálených tkanivách.

Bromelaín je všeobecný názov pre skupinu sulfhydrylových proteolytických enzýmov. Jeho účinok je podobný ako u Serrapeptázy a v kombinácii s týmto enzýmom zvyšuje jeho účinok. Je to ďalší enzým s výrazne fibrinolytickými účinkami. Znamená to, že v tele spôsobuje pokles fibrinogénu, obmedzuje proces zrážania krvi, zabraňuje agregácii doštičiek. Vďaka tomu minimalizuje závažnosť angíny pectoris, ICHC, je dôležitý pre predchádzanie trombózy a tromboflebitídy. Zvyšuje priepustnosť cievnych stien voči kyslíku a živinám a zvyšuje tekutosť krvi. Bromelain má aj výrazné protinádorové pôsobenie. Napr. boli vykonané výskumy u pacientov so zhubným ochorením, kde tento enzým viedol preukázateľne k úbytku nádorovej hmoty a zmenšeniu metastáz. Tiež ako predchádzajúci enzým, aj bromelain zvyšuje účinnosť podávaných antibiotík, pretože ovplyvňuje priepustnosť orgánov a tkanív voči rôznym liekom. Ďalšou významnou vlastnosťou bromelainu je jeho mukolytické pôsobenie (riedenie hlienu). Má teda výborné účinky pri chorobách HCD – bronchitíde, pneumónii, bronchopneumónii, pľúcnych absenciách. Bromelain bol úspešne použitý ako tráviaci enzým pri chorobách slinivky, žalúdku aj čriev, napr. rýchlejšie sa hojaca žalúdočná sliznica po zhojení žalúdočného vredu, čreva po zápale čriev atď. Výborné výsledky boli preukázané odbornými štúdiami pri liečbe ulceróznej kolitídy.

Rutin patrí do skupiny bioflavonoidov s vyrazným antioxidacným pôsobením. Je velmi užitočný pri zvládaní opuchu žíl, posilňuje kapiláry, chráni proti niektorým toxínom, má protizápalové a niektoré protirakovinové účinky. Pozitívne ovplyvňuje metabolizmus tukov, znižuje úroveň cholesterolu. Rutin je výborný podporný prostriedok pri žilnej nedostatočnosti (zápaly žíl, krče, opuchy). Dobre sa osvedčil u pacientov s krehkosťou kapilár a s náchylnosťou k podliateninám. Významný vplyv je preukázaný pri redukcii menštruačného krvácania.

Papain je enzým, ktorý štiepi proteíny, napomáha ich tráveniu a má ukľudňujúci účinok na žalúdok. Používa sa pri liečbe edémov, zápalových procesov a urýchľovania pri hojení rán. S dobrými výsledkami je používaný na liečenie žalúdočných vredov, na zrážanie opuchov. Zabraňuje zrastom po operácii. Enzýmová terapia znižuje nepriaznivé účinky spôsobené rádioterapiou a chemoterapiou.

Amla má liečivé účinky na poruchy zažívacieho systému (dyspepsia, gastritída, zápcha), na dýchacie potiaže (kašel, astma) a črevné potiaže , hlavne na črevné hnisanie. Znižuje hladinu lipidov cukru v krvi, posilňuje krvný obeh, blokuje účinky karcinogénov. Má liečivý vplyv na krvácavé stavy (hemoroidy, bolestivá menštruácia, krvácanie z ďasien).

Proteáza je formou proteolytických enzýmov, má schopnosť rozkladať proteíny. Pokiaľ nie sú proteíny v tele dobre rozložené, v tele sa tvoria toxické látky a vznikajú rôzne alergie. Z nedostatku proteázy plynú riziká nákazy čriev, premnoženia kvasiniek a pod. Proteáza teda napomáha správnemu tráveniu, udržuje zdravé svalové tkanivo a posilňuje funkciu imunitného systému.

Lipáza je enzým, ktorý telo potrebuje k správnemu rozkladaniu tukov v potrave. Transformuje tuky v potrave na základné mastné kyseliny. Lipáza riadi množstvo tukov, redukuje tukové zásoby a v dostatočnom množstve môže napomôcť pri spaľovaní tukov ukladaných ako palivo.

Amyláza je skupina enzýmov, ich funkciou je rozkladať cukor a škrob. Pokiaľ dochádza k nesprávnemu rozkladu, zvyšuje sa riziko závažných chorôb. Amyláza tiež stimuluje imunitný systém (v spolupráci s proteázou) a v spolupráci s lipázou stravuje určité toxíny.

 

Význam enzýmov pre ľudský organizmus:

  • odbúravajú neživé tkanivá a škodlivé produkty látkovej výmeny (toxíny), ktoré výrazne komplikujú proces hojenia
  • uľahčujú odvod tekutín z postihnutých tkanív, čím zabraňujú tvorbe opuchov a napomáhajú k obnoveniu biologickej rovnováhy
  • blokujú uvolňovanie molekúl bradykínu a znižujú tak bolestivosť postihnutých tkanív
  • rozpúšťajú fibrín vznikajúci ako vedľajší produkt zrazenej krvi
  • ako antioxidanty sa podieľajú na odstraňovaniu voľných radikálov z tela
  • zvýšením permeability (priepustnosti) a prekrveniu tkanív zlepšujú využiteľnosť liekov ľudským organizmom
  • posilňujú činnosť pečene a optimalizujú fungovanie imunitného systému
  • aktívne sa podieľajú na riadení energetickej bilancii organizmu
  • významne urýchľujú regeneráciu organizmu pri vysokej fyzickej záťaži

 

Kedy má organizmus zvýšenú potrebu enzýmov: 

Regenerácia  

Regeneračný proces, či už prebieha z dôvodu fyzického preťaženia, prekonaného úrazu alebo pooperačného stavu, znamená pre organizmus vždy značnú záťaž a tiež zvýšenú potrebu látok, ktoré sa na tomto procese podieľajú. Medzi najvýznamnejšie z nich patria jednoznačne enzýmy. Sú nevyhnutnou súčasťou všetkých biochemických procesov a ich nedostatok zaťažuje organizmus tým, že je nútený si tieto látky sám „vyrábať“. Tepelne upravená strava nezaisťuje dostatočný príjem enzýmov a preto obohatenie stravy o kvalitný enzymatický doplnok môže významne pozitivne ovplyvniť priebeh a dobu regeneračného procesu. Pri pooperačných stavoch je významné taktiež protizápalové pôsobenie niektorých enzýmov a ich schopnosť zmenšovať opuchy.

Zápaly

Protizápalový účinok niektorých, najmä proteolytických enzýmov je už pomerne dlho známy. Ich zvýšený príjem formou výživových doplnkov pozitivne podporuje a urýchľuje proces hojenia, znižuje prípadný opuch a pomáha zbaviť sa organizmu nežiadúcich produktov, ktoré vznikajú pri hojení zápalov. Pri prekonaných úrazoch a pri pooperačných stavoch je protizápalový účinok enzymov vhodnou prevenciou.

Cholesterol

Kardiovaskulárne ochorenia, spojené s vysokou hladinou cholesterolu začínajú väčšinou bez subjektívnych ťažkostí a jedným z prvých ukazovateľov pri diagnostike ochorenia je vysoká hladina cholesterolu zistená z bežného vyšetrenia krvi. Na začiatku sú väčšinou doporučené diétne opatrenia s následným sledovaním zmien hladiny cholesterolu pri pravidelnom vyšetrení krvi. V tejto fáze je ako jedno z významných dietných opatrení vhodné doplniť bežnú stravu o kvalitný enzymatický doplnok, obsahujúci najmä enzým Serrapeptázu.

Tento proteolytický enzým môže ďalší priebeh ochorenia výrazne pozitívne ovplyvniť a to najmä vo fáze keď sú doporučené diétne opatrenia, ale ešte nie sú nasadené farmaceutiká. Doplnenie stravy o enzymatický prípravok je vždy vhodné konzultovať s ošetrujucím lekárom.

Pooperačné a poúrazové stavy

V prípade pooperačných a poúrazových stavov je veľmi dôležitý proces následného hojenia a regenerácie organizmu.

 

Fytozym® je prírodný enzymatický prípravok novej generácie

Fytozym je výsledkom mnohoročnej práce špecialistov z odboru  biológie, biochémie a celej rady klinických odborníkov so skúsenosťami v oblasti enzymoterapie. Formulácia tohoto prípravku bola navrhnutá tak,aby množstvom účinných látok,ich čistotou, aktivitou a jedinečnou kombináciou bolo dosiahnutie maximálného efektu,bez akýchkoľvek nežiadúcich účinkov. Výroba Fytozymu je realizovaná v úzko špecializovanej výrobnej prevádzke s certifikáciou GMP /Good Manufacturing Praktice/, ktorá zaručuje najvyšší stupeň kvality spracovania, vstrebateľnosť v organizme a hlavne vysokú účinnosť. Jedinečnosť prípravku dokresluje tiež skutočnosť,že pri jeho výrobe nie sú použité žiadne syntetické látky, konzervanty,farbivá a iné chemikálie. Ide teda o stopercentne prírodný, vysoko účinný prípravok, ktorého účinky ocení veľa jeho uživateľov, ktorým môže pomôct pri riešení ich zdravotných problémov. Fytozym neobsahuje žiadne živočíšné deriváty a je preto vhodný aj pre vegetariánov a osoby,u ktorých sa objavuje alergická reakcia na látky živočíšného pôvodu.

Vzájomná kombinácia vysoko aktívnych enzýmov a bioflavonoidov dosahuje výnimočný synergický efekt pre užívateľov. Množstvo účinných látok, ich čistota, aktivita a jedinečná kombinácia je zárukou pre dosiahnutie maximálného efektu bez akýchkoľvek nežiadúcich účinkov. Výroba Fytozymu je realizovaná v úzko špecializovanej výrobnej prevádzke s certifikáciou GMP /Good Manufacturing Praktice/, ktorá zaručuje najvyšší stupeň kvality spracovania a čistotu produktu.

Každá šarža je laboratórne vyšetrená a spĺňa najprísnejšie výrobné štandardy a kvalitatívne normy.

Jedinečnosť prípravku dokresluje tiež skutočnosť, že pri jeho výrobe nie sú použité žiadne syntetické látky, konzervanty, farbivá a ani iné chemikálie. Ide teda o stopercentne prírodný, vysoko účinný prípravok, ktorého účinky ocenilo už veľa spokojných užívateľov. Fytozym neobsahuje žiadne živočíšné deriváty a je preto vhodný aj pre vegetariánov a osoby, u ktorých sa objavuje alergická reakcia na látky živočíšného pôvodu. 

V prípade záujmu o náš produkt,Vám môžeme zaslať ďakovné listy od spokojných užívateľov,poprípade Vám dáme kontakt na nich,aby ste mali možnosť sa s nimi osobne podeliť so svojími problémami

Zloženie:

Obsah jedného balenia: 90 kapsúl 

Obsah jednej kapsule: 500 mg účinných látok

Účinné látky:

Serrapeptáza                               50000U                       (80 mg)
Bromelaín                                   2500000FCCPU          (40 mg)
Papaín                                         1500000FCCPU          (25 mg)

Proteáza 6.0                                  80000HUT             (200 mg)

Neutrálna bakteriálna proteáza      30000PC              (35 mg)
Lipáza                                                 225FIP                   (2 mg)
Amyláza                                            1610DU                 (18 mg)

Rutín                                                                                  25 mg

Extrakt zo zázvoru                                                           75 mg
                                              

Doporučené dávkovanie: 1 kapsula tri krát denne asi hodinu pred, alebo dve hodiny po jedle

Výrobce:  Enzymology Research Center, INC., USA

Výrobok je registrovaný ÚVZ SR BPOVO/470/2004/Ht